sobota, 9 października 2010

Uroda i zdrowie: Trądzik.

Trądzik – Co to w ogóle jest?
Ludzkość od wieków nie umie wygrać z chorobą skóry zwaną trądzikiem, której często towarzyszy stan zapalny. Dotyczy prawie wszystkich począwszy od 12-13, aż do 20-25 roku życia. Powstają wtedy zmiany zapalne - "pryszcze" (zaczerwienione i bolesne przy dotyku) oraz niezapalne (zaskórniki) - "wągry" (niebolesne, jasne bądź ciemne punkty). Trądzik może występować nie tylko na twarzy, ale też na ramionach, klatce piersiowej i plecach. Dziś chciałabym wam właśnie ten problem ukazać.

Czynniki odpowiedzialne za powstawanie trądziku:

  • zwiększona produkcja androgenów w okresie dojrzewania,
  • łojotok,
  • zwiększone rogowacenie ujść mieszków włosowych,
  • zwiększone zasiedlanie poszerzonych przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych przez bakterię beztlenową Propionibacterium acnes.

 


Leczenie trądziku


Czy to zaskórniaki czy czarne, budzące niechęć grudki, czy w końcu ropne wykwity....trądzik pod każdą postacią budzi niechęć. Jest dolegliwością, która sprawia, że dotknięci nią młodzi ludzie czują się nieswojo sami ze sobą, niechętnie pokazują się innym unikają bliższych kontaktów z rówieśnikami. Trądzik zaniedbywany i niewłaściwie leczony może poważnie uprzykrzać życie, rodzić dodatkowe kompleksy i w przyszłości pozostawiać po sobie trwałe szpecące blizny lub plamy. Im szybciej zostaną podjęte odpowiednie kroki pielęgnacyjno - lecznicze, tym skóra będzie łatwiej zmagać się z uciążliwymi zmianami chorobowymi. Leczenie trądziku wymaga czasu ale im szybciej nasze kroku skierują się w stronę gabinetu dermatologicznego tym lepiej. Lekarz dermatolog przepisze nam stosowna kurację. I tak, leczenie trądziku może być miejscowe. Używa się wtedy do czyszczenia skóry preparatów opartych na roztworach spirytusowych zawierających tymol, mentol, kwas salicylowy. Lekarz może również zalecić stosowanie dostępnych w aptece papek zawierających papkę ichtiolową, w skład której wchodzi między innymi siarka. Do leczenia trądziku można stosować również preparaty zawierające antybiotyki. Ważne jest aby jak najszybciej rozpocząć kuracje ponieważ nie leczony trądzik pozostawia bardzo brzydkie blizny i znamiona oraz może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Trzeba sobie również zdawać sprawę z fakty, ze leczenie trądziku zazwyczaj jest długotrwałe i wymaga restrykcyjnego przestrzegania zaleconej kuracji czy to farmakologicznej czy też kosmetycznej. Leczenie trądziku wymaga również samodyscypliny oraz zwracania uwagi na to, co się je. Co prawda dieta niewiele ma wspólnego z występowaniem trądziku nie mniej jednak osoby, które borykają się z problemem uciążliwych pryszczy powinny unikać jedzenia w nadmiarze zarówno słodyczy jak i ostrych przypraw.
Oto kilka przydatnych porad, które pomogą Ci w walce z trądzikiem:
  • Zwróć uwagę na sposób nakładania preparatów miejscowych. Należy nakładać je na całą okolicę łojotokową, a nie wyłącznie na pojedyncze wykwity.
  • Preparaty przepisane przez lekarza należy stosować ściśle według wskazań. Stosowanie leków, czy to miejscowych, czy to podawanych ogólnie, niezgodnie z zaleceniem obniża skuteczność terapii i wydłuża czas gojenia zmian zapalnych.
  • Nie ma jednego leku, który działa na wszystkich, dlatego może konieczne będzie wypróbowanie kilku, zanim trafisz na ten, który dla Ciebie będzie najodpowiedniejszy.
  • Nie wyrzucaj kosmetyków i leków, gdy tylko pozbędziesz się zmian. Trądzik wymaga leczenia długofalowego. Jeśli zaprzestaniesz stosowania odpowiednich produktów, trądzik wkrótce powróci.
  • Nie używaj zbyt wielu preparatów. Trądzik nie zniknie szybciej, jeśli będziesz nakładać kosmetyki i leki częściej. Konsekwencją nadmiaru leków mogą być zbytnie przesuszenie skóry, większe zaczerwienienie i podrażnienia.
  • Pomimo różnych opinii dotyczących opalania, używaj kremów z filtrem. Stosowanie takich kosmetyków zapobiega przedwczesnemu starzeniu się i przebarwieniom skóry.

 

Walka człowieka z trądzikiem trwa od niepamiętnych czasów. Dlatego też pewnie mamy do czynienia z całą masą mitów na jego temat. Wiele z nich zostało już dawno obalonych przez naukowców, ale mimo to wciąż krążą dzięki zjawisku "dobrych rad".

Najpopularniejsze mity związane z trądzikiem:

  • Przejdzie samo, czyli trądzik to pryszcz.
To prawda, że pospolite odmiany trądziku nie są groźne dla ogólnego stanu zdrowia. Jednak nie zawsze trądzik "przechodzi sam". Nie leczony potrafi dokuczać długimi latami. Poza tym, nie można zapominać, że to nie tylko problem dla skóry. Trądzik wpływa także na ogólne samopoczucie i samoocenę. Dlatego też nie wolno go bagatelizować.
  •   Dieta.
Przez lata wpływ diety na rozwój trądziku był przeceniany. Ostatnie badania Amerykańskiej Akademii Dermatologii wykazują, że zdrowa dieta jest wprawdzie warunkiem koniecznym do utrzymania skóry w dobrej kondycji, ale jednocześnie nie ma dowodów, żeby jakiekolwiek jedzenie powodowało trądzik.
Zdrowa skóra potrzebuje zatem witamin (A, B-2, B-3, E) i minerałów (cynk). Nie popadajmy jednak w szaleństwo - to nie jedzenie powoduje trądzik. Oczywiście, istnieją pewne indywidualne uwarunkowania, ale w takim przypadku jedyną metodą jest obserwacja reakcji własnego organizmu.
  •   Słońce.
Dawniej zalecano opalanie się jako terapię przeciwko trądzikowi. Okazuje się jednak, że słońce nie wypływa najlepiej na chorą skórę. Zwykle widać wprawdzie krótkotrwałą poprawę, jednak po jakimś czasie (zwykle po zakończeniu lata) trądzik powraca, często w większym natężeniu. Rozsądnym kompromisem jest zatem ostrożne i umiarkowane opalanie się - zresztą nie tylko ze względu na trądzik.
  •   Wyciśnij go!
Wyciskanie pryszczy to nic dobrego. Najczęściej kończy się to powiększeniem stanu zapalnego i większymi problemami. Tak więc o zdrapywaniu, wyciskaniu i wyduszaniu należy po prostu zapomnieć.

  • Trądzik bierze się ze złej higieny. 
Nic bardziej mylnego. Jednakże warto pamiętać, że odpowiednia higiena pomaga w zwalczaniu trądziku. Nie wolno jednak przesadzać. Stosowanie z nadmierną częstotliwością kosmetyków może pozbawić skóry naturalnej równowagi i osłabić jej ogólny stan. Nadmierne wysuszenie i podrażnienie powodować może wzrost występowanie objawów trądziku.



Niestety trądzik to temat głęboki i szeroki jak ocean. Mam nadzieję, że przedstawiłam to co najważniejsze. Jeśli macie jakieś pytania proszę zadawać w komentarzach. Postaram się odpowiedzieć.

Na koniec parę zdjęć dla ciekawych tematu:
trądzik1
trądzik2

2 komentarze:

  1. Jeśli nie wyciskając , to jak pozbyć się tego?

    OdpowiedzUsuń
  2. Antybakteryjne kosmetyki do cery trądzikowej, nie palenie papierosów, uregulowanie hormonów, dieta, itd.

    OdpowiedzUsuń