sobota, 4 września 2010

Zdrowie - Ból kręgosłupa


Początek roku szkolnego może przynieść nie lada trudności.
Zbyt ciężki plecak czy wzmożone treningi  są w stanie spowodować silne bóle kręgosłupa.

Przyczyny
:
 - uszkodzenie mięśni, ścięgien lub krążków międzykręgowych
 - uszkodzenia wynikające z wad wrodzonych lub degeneracji kręgosłupa (zwyrodnienia)
 - schorzenia neurologiczne, takie jak zapalenia nerwów (rwa kulszowa)

Jednak najczęstszymi powodami są zapalenia stawów, przepukliny dysków kręgosłupa lub podrażnienia nerwów. W przypadku młodych dziewcząt i kobiet bóle kręgosłupa mogą być także wywołane zbliżającą się miesiączką.

Wrogiem kręgosłupa jest brak ruchu oraz przebywanie przed dłuższy okres czasu w jednej pozycji. Należy także unikać schylania się (wystarczy zgiąć nogi, aby dać plecom nieco odpocząć, a dodatowo przysiady kształtują nogi). Zły wpływ na kręgosłup ma nieodpowiednie rozkładanie podnoszenia ciężaru - noszenie zakupów w jednej ręce czy też korzystanie z toreb, zamiast plecaka, a także zakładanie nogi na nogę (uciskanie tętnic).

Aby cieszyć się zdrowym kręgosłupem, należy więc: 
  • unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji, najlepiej zmieniać ją co 15 minut
  • rozpocząć regularne gimnastykowanie się; trzeba jednak dostosować wysiłek do własnych możliwości
  • spać na twardym materacu
  •  pilnować prawidłowej postawy; wyprostuj głowę, ściągnij łopatki i wciągnij brzuch - oprócz aspektów   zdrowotnych, inni będą Cię lepiej postrzegali, a to może również poprawić pewność siebie
  Najlepiej też, jeśli zrezygnujesz z torby na rzecz plecaka.


Domowe sposoby na złagodzenie bólu*:
Półlitrowy słoik napełnij kwiatami dziurawca, zalej je oliwą z oliwek. Szczelnie zamknij i odstaw na trzy tygodnie. Przecedzonym olejkiem nacieraj bolące miejsca.

Do 5 litrów zimnej wody wsyp 20 łyżek suszonego rumianku. Gotuj 15 minut. Odcedzony odwar wlej do wanny z ciepłą wodą i kąp się przez 15 minut. Kąpiel najlepiej robić wieczorem, tuż przed położeniem się do łóżka.

Do 1 litra oliwy z oliwek wlej mieszankę olejków: po 10 kropli tymiankowego, arnikowego, rozmarynowego i nagietkowego. Zamieszaj - delikatnie masuj napięte mięśnie. Mieszanka poprawia krążenie.

Ćwiczenia:
1. Zachowując prawidłową postawę, odchyl głowę do tyłu. Następnie pochyl się do przodu, starając się docisnąć podbródek do klatki piersiowej.
2. Odchyl głowę w lewo, dociskając ucho do ramienia. Później przechyl głowę w prawą  stronę i powtórz ćwiczenie. Ważne, aby pracowała tylko głowa, a ramiona pozostały w spoczynku.
3. Wysuń szyję do przodu i cofaj ją do tyłu (plecy stabilne, łopatki ściągnięte).
4. Zapleć dłonie na karku i wykonaj skłony na boki.
5. Uklęknij, podeprzyj się rękoma i postaraj się wygiąć plecy w koci grzbiet, a głowę opuścić w dół. Wyprostuj plecy i podnieś głowę. Rozluźnij się i powtórz ćwiczenie.
6. Pozostając wciąż w pozycji z poprzedniego ćwiczenia, unieś prawą rękę i lewą nogę. Następnie opuść je  i podnieś lewą rękę i prawą nogę.
7. Połóż się na plecach i zegnij jedną nogę, chwytając ją poniżej kolana. Postaraj się dotknąć czołem kolana, wytrzymaj w tej pozycji przez 5 sekund. Powtórz z drugą nogą.
8. Wciąż leżąc, rozłóż ręce na boki. Unieś zgięte kolana i przekładaj je z jednej strony, na drugą, wytrzymując kilka sekund.
Więcej ćwiczeń można znaleźć na stronie http://www.emedica.pl/

***
* sposoby zaczerpnięte ze strony http://mamzdrowie.pl/
Źródło zdjęć: Internet
Lena

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz