poniedziałek, 13 września 2010

Uroda: Pielęgnacja cery



Witajcie.
            Dziś chciałabym ukazać wam trochę informacji o pielęgnacji skóry.
Każdy ma inną cerę, o którą należy dbać z wielkim poświęceniem. Z czasem pewne zachowania i rzeczy wejdą nam w nawyk, więc nie ma się co martwić. :) 

Wyróżniamy cery:
  • Tłustą,
  • Mieszaną,
  • Suchą,
  • Wrażliwą.

CERA TŁUSTA:

Charakteryzuje się szarawą barwą, występowaniem pryszczy i zaskórników oraz tłustą powierzchnią. Przyczyną błyszczenia się skóry jest nadmierna ilość sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe w skórze. Wbrew pozorom tłustą cerę należy traktować bardzo delikatnie i nie powinno się sięgać po kosmetyki bardzo wysuszające.
Pielęgnacja: Twarz należy umyć dwa razy żelem i przemyć tonikiem. Po całym zabiegu najlepiej wklepać a nie wetrzeć w twarz krem matujący. Polecam serie kosmetyków Garnier do tłustej skóry.
Nigdy nie wyciskaj zaskórników i pryszczy, w razie nadmiernego problemu z nimi udaj się do kosmetyczki czy lekarza dermatologa.

„Zrób to sam”

MASECZKA Z DROŻDŻY
Łyżkę drożdży mieszamy z przegotowaną zimną wodą i dodajemy kilkanaście kropli soku z cytryny. Papkę nakładamy na twarz i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, po czym spłukujemy ciepłą wodą.
Z kosmetyków polecam żel do mycia twarzy i krem matujący Garnier Czysta Skóra,
a przeciw wągrom tonik Clean&Clear

CERA NORMALNA

Skóra normalna występuje właściwie tylko u dzieci. U nastolatków, w związku ze zmieniającą się równowagą hormonalną, przechodzi często w cerę tłustą.
Przede wszystkim jest dobrze napięta i sprężysta. Sprawia wrażenie matowej, gdyż nie produkuje nadmiaru wydzieliny łojowej, a pory są właściwie niewidoczne. Jest dobrze nawilżona, delikatna, gładka i dość cienka. Cera normalna jest po prostu skórą idealną.
Pielęgnacja: W tym celu należy stosować odpowiednie kremy z filtrami przeciwsłonecznymi zarówno latem jak i zimą. Można także stosować kremu nawilżające przez cały rok, które w tym wypadku pełnią rolę podtrzymującą i ochronną. Niektóre pudry i podkłady kryjące powodują utratę wody przez skórę, dlatego powinno się stosować kremy nawilżające pod makijaż jak tzw. bazę.

 „Zrób to sam”

MASECZKA CYTRYNOWA:
Ta maseczka do cery normalnej, doskonale wypłynie na kondycję skóry. Dzięki zawartym w niej soku z cytryny, skóra delikatnie się rozjaśni.  1/3 szklanki wyciśniętego soku z cytryny mieszamy z łyżką oliwy z oliwek oraz ubitym białkiem jaja kurzego. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na skórę twarzy na około 10 minut.
SŁODKA MASECZKA:
Naturalna maseczka z miodu pszczelego jest jednym z najczęściej polecanych domowych sposobów na pielęgnację cery normalnej. Dzięki doskonałym właściwościom odżywczym miodu skóra szybko staje się lepiej nawilżona i zdrowsza. Miód pomaga też utrzymać młodość skóry.
Jednak aby działanie maseczki było skuteczne, będziemy musieli skórę odpowiednio przygotować. Po pierwsze dokładnie myjemy twarz i zmywamy ewentualny makijaż. Następnie nakładamy na twarz ręcznik wymoczony w gorącej wodzie (ważne jest, aby był dobrze odsączony i nie parzył skóry). Trzymamy ręcznik około 5-10 minut, po czym zdejmujemy go, a na skórze twarzy delikatnie rozprowadzamy niewielką ilość miodu (wg uznania – około jednej łyżeczki). Po 25 minutach zmywamy twarz przegotowaną wodą. Na koniec przemywamy zimną wodą, aby zamknąć pory. Zabieg powtarzamy codziennie przez 3 dni, następnie robimy tydzień przerwy i po tym czasie znowu stosujemy maseczkę.
Z kosmetyków polecam „Odświeżające mleczko oczyszczające NIVEA Visage” i „Nawilżający krem na dzień Visage”

CERA MIESZANA:
Pojawia się u osób po 20 roku życia, z tendencją do przetłuszczania się. Zachowuje zdolność do aktywniejszej pracy gruczołów łojowych. Przetłuszczanie się dotyczy jednak tylko pewnych okolic twarzy.
Obszary niełojotokowe skóry takie jak boki twarzy, okolica około oczu , również skronie i część policzków stają się coraz bardziej odwodnione i kontrastują ze środkowym, świecącym się pasem skóry. Cera mieszana powstaje z powodu braku wielu substancji i zakłócenia równowagi wodno-lipidowej na powierzchni naskórka. Zaczyna bronić się przed uszkadzającymi czynnikami środowiska zewnętrznego, a także zbyt silnym odtłuszczeniem i produkuje nadmiar łoju, który ma ją chronić. Świecącą cerę nadal odtłuszczamy i wpadamy w błędne koło.
Pielęgnacja:
Przy pielęgnacji skóry mieszanej powinno zwracać się szczególną uwagę na:
      normalizację miejsc przetłuszczających się, 
        ochronę i regenerację suchych i odtłuszczonych okolic,
        nawilżanie.
Trzeba także pamiętać o:
  •   Natłuszczaniu,
  •    nawilżaniu, 
  •   ochronie delikatnej skóry na skroniach, pod oczami i wokół ust.
Do mycia najlepiej stosować specjalne żele i płyny z przeznaczeniem dla cery mieszanej, a także mydła glicerynowe i syntetyczne z dodatkiem składników nawilżających. Najlepiej sprawdzają się kremy matujące do stosowania na dzień, które wchłaniają tłuszcz tylko z nadmiernie świecących się obszarów. Nieco młodszej skórze (na noc) wystarczają kremy nawilżające pod oczy i na skronie. Można stosować specjalne kremy odżywczo-normalizujące dla cer mieszanych.

Polecam: Głęboko oczyszczający żel do mycia twarzy NIVEA Visage,
Tonik nawilżający, Matujący krem-żel NIVEA VISAGE Young.

„Zrób to sam”

NARURALNA MASECZKA Z MĄKI I MIODU
Przepis na tę cudowną domową maseczkę brzmi następująco: 2 łyżki miodu mieszamy z łyżką mąki. Ciągle mieszając dodajemy 1/2 szklanki herbaty rumiankowej.
Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na twarz na 15 minut. Po tym czasie zmywamy przegotowaną wodą. Maseczka ta ma właściwości odżywiające i oczyszczające. Herbatka rumiankowa wpłynie kojąco i normalizująco na tłuste partie mieszanej cery.

CERA SUCHA
Charakteryzuje się uczuciem ściągnięcia po myciu oraz łuszczeniem się pod wpływem zimna lub gorąca. Sucha skóra pozbawiona jest wilgoci, ponieważ gruczoły łojowe wytwarzają zbyt mało sebum.
Na tego rodzaju skórze szybko pojawiają się zmarszczki. kosmetyki dla cery suchej muszą mieć działanie nawilżające, odżywcze i kojące. Zazwyczaj zawierają wyciągi z aloesu, masło kakaowe, olejek jojoba i witaminę E. Osoby z taką skórą powinny ograniczyć używanie mydła. Powinnaś chronić cerę przed mrozem, wiatrem i ostrym słońcem. Szkodzi jej również powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach, dlatego najważniejsze jest dobranie odpowiedniego kremu i podkładu.


Pielęgnacja: Do mycia twarzy używaj delikatnych żeli lub pianek i zimnej, najlepiej mineralnej wody.
Raz w tygodniu wykonaj peeling twarzy, szyi i dekoltu i nałóż maseczkę głęboko nawilżającą. Dobrym rozwiązaniem mogą być również liście aloesu.

Uwaga!
Przy cerze suchej wskazane jest używanie podkładów w kremie, bo nie tylko dodatkowo nawilżają skórę, ale również chronią ja przed czynnikami zewnętrznymi. Kosmetyki kolorowe takie jak cienie do powiek czy róż również powinny być w kremie, bo sypkie na wysuszonej skórze nie wyglądają zbyt estetycznie.
Polecam: Łagodzące mleczko oczyszczające NIVEA Visage

 „Zrób to sam”


MASECZKA NAWILŻAJĄCA
Ten doskonały przepis na domową maseczkę pomoże wyeliminować przyczyny niedobrej kondycji cery suchej. Wszystko to dzięki jabłku, które posiada wiele dobroczynnych właściwości. Jabłko trzemy na tarce, mieszamy z małym jogurtem naturalnym i dodajemy łyżkę miodu. Maseczkę nakładamy na twarz na 20 minut. Po tym czasie zmywamy ciepłą, przegotowaną wodą.

CERA WRAŻLIWA:
Charakteryzuje się podrażnieniami, zaczerwienieniem, ostrą reakcją na wpływy zewnętrzne, uczuciem napięcia, szorstkością i zaburzeniami rogowacenia.
Pielęgnacja : Należy stosować kosmetyki z jednej serii (Mleczko, tonik, krem).
Używaj preparatów tylko zmywalnych wodą, nie wodoodpornych. Do twarzy wybieraj podkład w kremie bądź sypki. Jeśli koniecznie chcesz użyć podkładu w płynie, upewnij się, czy został sporządzony na bazie oleju silikonowego. jeśli to tylko możliwe, stosuj kosmetyki zawierające nie więcej niż dziesięć składników.


 „Zrób to sam”

MASECZKA ODŻYWCZA Z MIODU I ŚMIETANKI
Miód od prawieków był wykorzystywany do pielęgnacji urody. Nic w tym dziwnego, jako że posiada on właściwości odżywcze. Stosowany na skórę pozytywnie wpływa na jej nawilżenie, dodaje jej blasku.
1 łyżeczkę miodu ucieramy z 1 łyżeczką słodkiej śmietanki. Tak powstałą papkę nakładamy na umytą i osuszoną twarz. Zmywamy po 20 minutach


Pozdrawiam,
Vivian

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz